معرفی رنگ ها و روش استفاده از رنگ های ساختمانی

رنگ ها همواره نقشی مهم در نگرش ما به محیط اطراف بازی کرده اند و این امر بخصوص در محیط زندگی ما کاملا کاربردی و موثر است . امروزه رنگ و رنگ امیزی در محیط های کار فعالیت و یا محل سکونت میتواند نقش موثری در سلامت و کیفیت زندگی ما بگذارد. اگر بخواهیم بطور ساده رنگ های ساختمانی را تعریف کنیم میتوان انها را به دو بخش رنگ های قابل شستشو و غیر قابل شستشو تقسیم بندی کرد .به طور کلی از رنگ ساختمانی برای رنگ‌آمیزی چهار نوع سطح نیز می توان استفاده کرد :

  • رنگ ساختمانی برای سطوح دیوار و سقف داخلی
  • رنگ ساختمانی برای سطح دیوارهای خارجی
  • رنگ ساختمانی برای سطوح چوبی
  • رنگ ساختمانی برای سطوح فلزی

که در ادامه به معرفی رنگ ساختمانی برای سطوح دیوار و سقف داخلی و کاربرد ان میپردازیم:

رنگ ساختمانی مناسب برای دیوار و سقف داخلی

در سطوح داخلی از رنگ ها می توان جهت افزایش جذابیت بصری و صاف کردن سطوح استفاده شایانی کرد. از انواع رنگ‌هایی که برای دیوار و سقف‌های داخلی قابل استفاده هستند میتوان از رنگ های زیر نام برد:

رنگ مولفه لعابی (Distemper):

از جمله رنگ های ساختمانی رنگ‌های لعابی است که می توان آن را در یکی از رنگ های محبوب برای دیوار و سقف‌های داخلی برشمرد. این نوع رنگ جهت حفاظت و تزئین دیوارهای آجری، بتنی و سطوح گچی استفاده می‌شود. رنگ‌های لعابی دارای تقسیماتی مانند رنگ لعابی اکرلیک، رنگ لعابی ترکیبی، رنگ لعابی خشک و … است.رنگ های لعابی برای سطوحی مناسب می باشد که به یک پوشش ضد آب نیاز دارند؛ این نوع از رنگ ها پس از آنکه خشک می شوند دارای یک لایه سخت مقاوم میشوند که سطح را در مقابل برخی عوامل طبیعی محفوظ میدارند.

 

رنگ مولفه پلاستیک (Plastic paint):

رنگ مولفه پلاستیک (Plastic paint) با داشتن بیس پایه ابی از دوام بالایی برخوردارهستند همچنین امکان شست‌و‌شو نیز دارند. رنگ‌های پلاستیکی دارای تنوع مختلفی میباشند که برخی از ان ها عبارتند از : امولسیون منظم (Regular emulsion)، امولسیون صرفه جو (Economy emulsion) و امولسیون عالی (Premium emulsion).رنگ های پلاستیک گزینه مناسبی برای رنگ امیزی سقف ها میباشند؛ با آنکه این نوع از رنگ ها از قدیم وجود داشته اند اما به دلیل آنکه دارای غلظت بالایی می باشند به خوبی بر روی سطوح پخش نشده و عموما در آنها رد قلمو و غلطک باقی خواهد ماند؛ چنین رنگ هایی براحتی لکه پذیر بوده و به سادگی نمی توانید لکه های روی آن را پاک کنید؛ پس توصیه میشود از این رنگ تنها برای سقف های استفاده کنید که نیازی به تمیز کاری ندارند!

در قسمت دوم نوشتار به معرفی و کاربرد “رنگ ساختمانی برای سطح دیوارهای خارجی” خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 

 

یک نظر برای معرفی رنگ ها و روش استفاده از رنگ های ساختمانی

ارسال یک نظر

logo-samandehi